Белият хляб се смята за виновник за затлъстяването и се определя като продукт - но наистина ли е така? Диетологът Елвира Тер-Оганесианц разкри как е правилно да се консумира той без вреда за здравето.
Как е правилно да се яде хляб?
Според д-р Елвира Тер-Оганесианц твърдението, че белият хляб е безполезен, е погрешно. В диетата на деца и хора с висока физическа активност, спортисти и работещи в тежката промишленост този продукт е добър източник на енергия, съдържащ нишесте и лесно смилаеми въглехидрати.
Лекар разкри кой е най-добрият хляб за диабетиците
Според диетолога белият хляб трябва да се консумира през първата половина на деня: в този случай енергията, получена от него, гарантира добро настроение и жизненост през деня. Яденето на бял хляб вечер само ще допринесе за увеличаване на теглото.
„Когато се консумира хляб, кръвната захар се повишава рязко, има интензивно освобождаване на хипогликемичния хормон инсулин в кръвта и захарта се складира в мастната тъкан“, отбелязва експертът.
Специалистът подчертава, че белият хляб няма да доведе до напълняване, ако човек е физически активен, не води заседнал начин на живот и не яде бял хляб ежедневно.
Кога диабетиците трябва да ядат хляб - в началото или в края на храненето
Говорейки за съвместимостта на белия хляб с други храни, диетологът уточнява, че той се комбинира с мляко, млечни продукти, супи и зеленчуци, с изключение на картофите. Комбинацията от бял хляб и месо е една от най-трудните и вредни за храносмилането.
Същевременно специалистът подчертава, че при повишена киселинност на стомаха, хроничен гастрит или пептична язва, белият хляб, особено сух или вчерашен, е за предпочитане пред други сортове.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!